Üşenme, Erteleme, Vazgeçme!

Yazan  |  Hiç yorum yok

Ölmek, uykunun en derin halideğil midir ki, insan değerli olabilmek için illa ölmeli mi ? Hep öyle olmuyor mu ? Şarkıcı ölür kaseti daha çok satar, oyuncu ölür birden bire tüm kanallar filmlerini yayınlar, sanatçı ölür, insan ölür… Kimler kimler gitmedi ki bu dünyadan.  Kemal Sunal gitti en çok güldüğümüz,  Barış Manço öldü şarkılarıyla büyüdüğümüz, Aysel Gürel öldü o sözleri nasıl yazdığını hala bilmediğimiz ve niceleri öldü. Atatürk öldü… Dürüstlüğümüzde öldü kimi zaman insanlığımız da. Adaletimiz öldü uzaklarda bir yerlerde…  Yılmaz Morgül’ün bir televizyon kanalında ağlamasını hatırlar mısınız? Sanata, sanatçıya değer kalmadı diyordu. Ne kadar değer verildi ki kalmadı?

Sanat

Biz sanatımızı tanıtmayı bilmiyoruz. Ne yetenekli çocuklar yetişiyor konservatuarlarda ama biz yeteneği televizyon kanalından gördüğümüz kadar biliyoruz. Justin Bieber deyince burun kıvırıyoruz, Lady Gaga dediklerinde bir çoğumuz gülüyoruz ama bak biz üretemiyoruz. Heba ediyoruz bir kere. Hiçe sayıyoruz. Toplum olarak böyleyiz ne yazık ki. Bir çoğumuz Devlet Tiyatrosu repertuvarından bir tane oyun bilmiyoruz, Bir çoğumuz ömründe operanın kapısından geçmemiş. 10 tl karşılığında Devlet Tiyatrosunda bir oyun izleyebileceğinizi biliyor musunuz ? 15 tl ye bir müzikal izleyebileceğinizi ? Bir oyun bildiğiniz tüm ezberleri bozabilir ve bakış açınızı değiştirmek tüm hayatınızı değiştirebilir. Diziler ile tanıdığınız bir çok oyuncuyu bir de tiyatro sahnesinde izlemeyi deneyin. Baleyi sadece küçük kız çocuklarının yaptığı şirin bir dans çeşidi olarak bilen kaç kişi var bu ülkede. Erkeklerin bale yapabileceği fikri bile ters gelen bir toplumuz. Bu kadar geride kalıp nasıl ilerleyebilirz ki ? Kendiniz için yaşayın. Elalem ne der korkusu olmadan. Bale yapmak istiyorsanız onu, judo öğrenmek istiyorsanız onu yapın. Ve üretin. Defalarca dinlenen bir şarkının bestecisi , birileri tarafından oynanan bir oyunun yazarı neden siz olmayasınız. Üstelik artık çok ucuza verilen kurslar varken. Konservatuara girememiş olabilirsiniz ancak kendinizi geliştirememenizi buna bağlamayıp, kendiniz için bir şeyler yapın. Bugün bir tiyatro bileti alın mesela ya da bir müzik aleti çalma kararı alın. Ne olursa olsun dönmeyin yolunuzdan. Yazın bir de mutlaka. İçinizdeki herşeyi yazın. Sustukça kelimelerin üzerine kat kat ağırlık biniyor. Hayata bir kere geldiğinizi, zamanın su gibi akıp gittiğini ve bir gün mutlaka öleceğinizin bilinciyle ödüllendirin bugün kendinizi. Selametle !

Devlet Tiyatrosu web sitesi için tıklayın.

Merve Ket

Besteci, müzisyen Merve Ket mesaj yazmayı sevmez arar konuşur. Asabidir ama bir o kadar da kırılgan. Doğasında sevmek, gezmek, tozmak vardır. Hayatı gerçekten ti'ye alanlardandır.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir