Tiyatro ve Dedikodu: Köprüden Görünüş

Yazan  |  Hiç yorum yok

Ünlü tiyatro oyuncuları Zerrin Tekindor ve ÇetinTekindor’un oğlu Hira Tekindor’un yönetmenliğini üstlendiği, başrolünü Bülent İnal’ın üstlendiği, ABD’li yazar Arthur Miller’ın “Köprüden Görünüş” adlı oyununun ilk gösterimi geçenlerde, Haluk Bilginer’in Kadıköy’deki Oyun Atölyesi isimli tiyatrosunda yapıldı.

Halit Ziya Uşaklıgil’imizin yüksek sosyete dramı hikayesi Aşk-ı Memnu’nun bir nevi Amerikan işçi sınıfı üstüne uyarlanmış hikayesi diyebileceğimiz oyunda, yanında yetiştirdikleri annesi vefat etmiş gen kız yeğene aşık olan liman işçisi eniştenin, sonunun nasıl geldiğini izliyoruz. Oyunculuklar fena olmasa da oyunda genel bir inandırıcılık sorunu var. Bülent İnal en duygusal anında bile duygusuz. Anlatı ve reji açısından ise parlatılabilinecek bir çok nokta sönük kalmış gibiydi. Ancak istibal vadeden genç oyuncular Aykut Akdere ve Nazlı Bulum’u es geçmemek gerekiyor. Bazı yerlerde abartıya kaçan beden tavırları dışında, konuya hakim, inandırıcı oyunları, temsilin sonunda iyi bir oyun izlemiş olmamızı sağladı. Devle tiyatrosu oyuncusu Kubilay Karslıoğlu’nun avukat karakteri ise oyunun kuşkusuz bel kemiğiydi. En azından bu rölü böylesine tecrübeli bir oyuncuya teslim edilmesi isabetli olmuş. Hira Tekindor’un gençliği ve hevesini eleştirmiyorum ancak, eline bir oyuncak gibi verilen “yönetmen” sıfatı henüz oturmuş değil.

halukbilginerhiracetintekindorGelgelelim konu tiyatro ama tabiki bugünün basınına baktığınız bu oyunun haber olmasının tek bir anlamı vardı. Tiyatro’nun sahibi Haluk Bilginer ile aşk yaşayan Zerrin Tekindor’un, eski eşi ve oğlunun babası Çetin Tekindor ile oyundan ayrılması. Bu korkunç mühim detayı ben de atlamak istemedim.

Tiyatro iyidir. İyi bir şey varsa tiyatrodur.

Oyun Hakkında Bilgi Sahnedenevar

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir