Şehvetimden Sual Olmaz, Aşk Bahane

Yazan  |  Hiç yorum yok

Tanrım bana üç tane, üç de yetmez beş tane, beş de yetmez, ver ver ver ver, ver Allah’ım ver. Herkes koca istemez tabi ama herkes bir eş ister. İçi güzel olsun deriz bir de samimiyetsizce. Halbuki hepimiz biliriz ki gerçek aşk ve sevgi için şehvet vazgeçilmez, şehvet için ise dış endamın çekiciliği. Şimdi bir çok insana çekici gelebilecek taş gibi kadın ve erkekler bir yana, kime kimin çekici geleceği de bilinmez. Misal daha biz lisedeyken, libidosu çok yüksek bir kız arkadaşımız, hiç de çekici olmayan edebiyat öğretmenimizi düşünerek mastürbasyon yaptığını söylerdi. Neyse o ayrı bir konu, güzel ve çirkinin arasında geçen gerçek aşk konusunun dünya edebiyatında, sinemasında ve televizyonlardaki yeri hiç bitmeyecek herhalde. Şimdilik güzel ve çirkinin hikayesini bir kenara koyalım. Romeo ve Juliet’ten, hatta Shakespeare’e bu hikayede ilham olan Rosaline’den ve hatta Homeros’un destanlarından beridir, birbirine güzellikleriyle çok yakışan ama türlü çeşitli sebeplerle imkansızlaşan aşk hikayeleri de cabası. Bir de Fransız edebiyatının meşhur aşık şövalyesi Cyrano var. Ne aşktı onun ki de! Hep sorarım drama dersi verdiğim öğrencilerime, Cyrano mu daha aşıktı, Romeo mu? Bu sorunun cevabı da bir tarafta dursun; o artık her neyse “Gerçek Aşk” bir yerlerde saklı bulunmayı bekliyormuş gibi bir psikolojiyle kendimizi avutuyoruz hep. Güzel Ve Çirkin (The Beauty and The Beast) bir masal. Masallar iyidir. 26 Ekim’e kadar Broadway prodüksiyonu olarak Zorlu Center PSM’de. Olağanüstü bir sahne tasarımı ve görsel rejiyle süslü, tahmin edersiniz. İzlensin. İzlerken gerçek aşka özenip ne güzel diye iç çekersiniz. Neden? Çirkinle birlikte aşk yaşayabileceğinizden değil. Hikayenin sonunda onun dünyanın en erotik prense dönüşeceğinden. İşte o yüzden karşılaştığımız insanların bize göre aslında kusur olan kısımlarını görmezden gelmeye, örtmeye çalışıyoruz. Genel mutsuzluğumuza prensler prensesler arıyoruz. Birileri için bunun tam aksi olduğumuzu düşünmeden.

Şehvetimden Sual Olmaz, Aşk BahaneGerçek Aşk

Diye bir şey yoktur. Yok yok vardır. Ya, var mdır yok mudur belli olmaz. Ama şu bir gerçek, masallardaki gibi aşklar yok artık. Klasik Türk Müziğine konu olan aşklar, onlar da bitti. Ferhad’a dağları deldiren aşk nerdesin? Niye bu kadar aşka meyilliyiz? Olmasa ne olur ki? Yerlerde sürünüp perişan olacağımı da bilsem aşk istiyorum. Yazıklar olsun bana. Yıllarca kendini bir şey yapmaya çalış, sonra hiç olmayacak birinin karşısında, uğruna çalıştığın her şeyden vazgeçip, pürü pak bir beden olarak basitleş, yok ol. Ya da öyle varol artık.

Hadi aşık olalım ya.

İhsan

 

Neye Kaç Puan Verdim!
  • 7/10
    Güzel ve Çirkin (Müzikal) - 7/10
  • 9/10
    Cyrano De Bergerac (Kitap) - 9/10
  • 8/10
    Romeo ve Juliet (Kitap) - 8/10
Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir