Paris, Charlie Hebdo ve Korkusuzluk

Yazan  |  Hiç yorum yok

Paris bu gece yas tutuyor. “Korkmuyoruz” diyor insanlar. 2013 Haziran ayında Türkiye’de olduğu gibi. Bu gece, terörizmden korkmadıklarını haykırıyor insanlar. Çünkü terörün korkudan beslendiği aşikar. Bizde ise “baskılarından ve faşizminden korkmuyoruz” demişlerdi. Çünkü korkudan besleniyordu baskıcı otoriter kimseler de. Biber ve hayatın acılığından kaynaklanan ortaklık, ne diyelim.

Bugün Paris gibi özgürlükler konusunda, hele hele ifade özgürlüğü alanında dünyanın en ileri sayabileceğimiz kentinde bir teröristin ulu orta birilerini öldürmesiyle, manen hemen her gün ulu orta katledilen fikirler ve düşünceler arasında çok kuvvetli bağlantılar var. Tahammülsüzlük, basiretsizlik, her anlamda maddi bir kuvvetin yanında önlenemez acizlik gibi duyguların hırçınlaştırdığı bazı insanlar, çözemedikleri her türlü durumu, boşalma anında aldıkları zevk kadar kısa sürecek bir müddet pahasına, şuursuzca parçalamaya çalışıyorlar. Yazık ki, bazı yaşamlara mal oluyor bu durum. Binlerce yıllık dünya tarihi açık ve net biçimde ispat etmiştir ki, daha ötesine geçemiyorlar. Kötünün her daim kaybettiği Disney masalları gibi. Sonuç değişmiyor.

Tabi bu gurupların şöhret amacı da güttüğünü düşünürsek, bu anlamda başarılı olabildiklerini düşünebiliriz. Psikiyatrik taraftan bakarsak bazı insanlar da, böyle var olmak adına her şeyi yapıyorlar.

Destekleniyorlar da. Kıyamet buradan kopuyor.

Bu gece Paris’de “korkmuyoruz” diye haykıranların muhatabı zaten Charlie Hebdo eylemini gerçekleştiren eylemciler değil. Destekcileri.

Paris, İstanbul, Londra veya her neresiyse, bu dünyada durduramayacakları çok insan var Allahtan.

Allahtan.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir