Osmanlıca Seks: Yazın Avradlara, Kışın Oğlanlara

Yazan  |  Hiç yorum yok

“Yaz olunca avradlara, kışın oğlanlara meylet ki, vücutca sağlam olasın. Zira oğlan teni sıcaktır, yazın iki sıcak bir araya gelirse vücudu bozar. Avrat teni ise soğuktur, kışın iki soğuk vücudu kurutur…” (Murat Bardakçı, Osmanlı’da Seks. S.11)

Enderun Erkekleri Hamamda Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğunun evlatlarıyız. Yedi iklimin efendisi, gittiği her yeri fetheden, bir dönemin korkulu rüyası Osmanlı’nın çocukları olmaktan gurur duyduk hep. Bugün ülke olarak modern dünyanın geride bırakmak istediği her türlü sapkınlıkta en üst seviyelerde olsak da, ne önemi vardı, biz Osmanlı gibi bir imparatorluğun mirasıydık.

Bir gece yattık kalktık ki Osmanlıca yok diyen zatı muhteremler malumunuz her konuda ordinaryüs profesör olduğu ve hemen hemen tüm ipler ellerinde olduğu için, çekiverdiler yine işi başını. Osmanlıca günümüz Türkçesinden çok daha zengin bir dildi, bu aşikar. Ancak bu konuda niyet gerçekten Türkçenin özlüğü ve birliği olsaydı, Osmanlıca adıyla bunu yapmasına gerek yoktu. Bu çabaların hepsi Türkçenin zenginleştirilmesi için kullanılabilirdi. Açınız otuzların meclis konuşmalarını, kırkların mecmualarını. Osmanlıca değil, Türkçe zenginleşmesi ve arınması gereken. Nitekim şu an Türkiye’de Türkçe konuşuyor ve yazıyoruz. Bazılarının Atatürk ve inkılapları üzerine olan hesaplaşmasından kaynaklanıyor bunlar aslında. Adlarını tarihe yazmak istiyorlar. Kıskanıyorlar bence. Onların işi dille filan değil. Harflere gelecek mevzu. E zaten bir sürü Arap da var memlekette, onlar tabelaları okuyamıyorlar diye önce devlet daireleri ve karayollarında her sözcüğün Arap alfabesini kullanmaya başlarsan tamam işte. Türkçeyi Arap alfabesiyle yazarsan Osmanlıca oluyor bunlara göre. Dine teşvik, dini yayma ve günahlardan arınma. Al sana formül. Çok günah var ortada orası da kesin. Elbette tüm günahlar bugün eleştirdiğim kişilere ait değil. Hepimize ait. Çünkü günahın ne olduğu ve kimin daha günahkar olduğu konusunda ahkam kesmekten geri kalamıyoruz.

Osmanlı'da SeksOsmanlı deyince milletimizin aklına sadece fetihler ve din geliyor ama durum öyle değil. Ünlü tarihçi Murat Bardakçı’nın Osmanlı’da Seks kitabı geldi aklıma. Nasıl başlıyordu kitap? “Yazın avradlara, kışın oğlanlara.” Osmanlı’da cinsel hayatın azımsanmayacak ölçüde bir kısmının tıpkı Yunan Epiküryan guruplarda olduğu gibi erkekler arasında geçtiğini biliyoruz. Öyle ki, bu erkeklere aslında direk eşcinsel demek yanlış, daha çok biseksüeller. Kadınları çocuk doğurmak için bir araç gören çoğu erkek, cinselliği kendi arasında yaşıyordu. “Erkeğin güzeli hamama yakışır” atasözünü hatırlayalım ve şu hikayeye bir göz atalım:

“… Biri dahi kız Softa’dır, yani Ürgüplü İsmail’dir ki, Zal Paşa Medresesi’nde hemşehrisi Dağlı Hüseyin nam (adlı) pelide (pise) misafir olup, üçüncü gece  o zalim dağlı herif “Hemşehri oğlan s..mek yâri hiledir (dostça bir oyundur)”deyip oğlancığı bi’l-ikna (ikna ederek) rızasıyla fiili livataya mübaşeret eyledikte (girişince) maslahatı begayet kebir (çok büyük) olmakla Molla İsmail kan-revan bihuş (serhoş) oldukta (olunca), gaddar herif işini tamam görmüştür.” (Murat Bardakçı, Osmanlı’da Seks. S.103)

Bu ve bunun gibi bir çok kayıtlara geçmiş Osmanlı seks yaşamı hikayelerini kitapta bulabilirsiniz. Şimdi demem o ki, aslında bazı Osmanlı hayranlığı ile ortalarda gezen insanların, Osmanlı’yı tek yönlü olarak özdeşleştirdikleri ve sıkı sıkı tutundukları kavramları ve diğer her yönünü çok iyi araştırmaları gerekiyor. Ama nerde. Topkapı sarayında gördükleri her Arapça sözcüğü dua zanneden bu insanlardan Allah herkesi korusun.  Elbette yukarıdaki metin de, Osmanlı’da herkesin eşcinsel olduğunu göstermez, sadece her rengin tarihin tüm yapraklarında var olduğunun bir kanıtıdır. Osmanlı evlatlarına hayırlı olsun, bilmedikleri bir şey öğrendiler.

 

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir