Okan Bayülgen ve Çok Yaşa Komedi

Yazan  |  Hiç yorum yok

Okan BayülgenDünyanın birçok yerinde hiç de aykırı sayılmayacak işleriyle ülkemizde öcü muamelesi gören Okan Bayülgen, Televizyon için avangart, henüz içini nasıl dolduracağını bilmediğimiz,  bir işe daha soyunmuş: Dada Dandinista. Türk televizyonlarının ergen birer çocuk olduğu 90’larda, yurtdışında başarısı ispatlanmış hemen her formatın Türkiye izleyicisi üzerinde denemeleri yapılırken, TV camının sağ köşesine konan küçük bir ofis masası, sol tarafında ise hepimizin evinde olabilecek ikili ya da üçlü bir koltukla yapılan “talk Show” muhabbet gösterisi diyebileceğimiz işler aldı başını gitti. İşte o furyada, temiz yüzlü, genç ve yakışıklı, biraz kepçe kulaklı ama seksi bir çocuk kameraya üflediği sigarasının dumanıyla, dönem ve konuma göre aykırı bir program yapmaya başladı. Şimdilerde bazı bilmiş amcalara göre, bir neslin sigara bağımlı olmasını sağlayan bu gösteri “Televizyon Çocuğu”, konservatuvar eğitimli bir oyuncu olan Okan Bayülgen için bu yazının yazılmasına sebep olmasına kadar gelen sürecin başlamasını sağladı.

Tıpkı bizim gibi her konuda söyleyecek bir şeyleri olan ve ukala cesur tavrıyla, kendine tam olarak güvenmeyen insanların kabusu haline gelen Bayülgen, çeşitli dönemlerin büyük medya patronlarıyla çalışarak bilinirliğini arttırırken, özellikle internet ve dolayısıyla sosyal medyanın yükselişi sırasında zamanın ipini sıkı tutmaya başladı. Hatta bu konuda öngörüsü zor olmayan tezleri vardı. O koca koca TV binalarının artık olmayacağını her fırsatta dile getiriyordu. Bugünlerde Acun Ilıcalı’nın tamamını satın aldığı TV8’deki ortaklık veya yöneticilik (detaylarını bilmediğim bir konu, okuduğum bazı şeylere itimat edemedim) dönemindeki, görünen o ki, başarısız denemelerinin ardından, üç büyük TV gurubundan biri olan Show TV’de programa başlaması (beni) herkesi şaşırtmıştı. Aslında bu şaşırma durumu onun idealizmi için doğru zaman veya doğru şartlarda olmadığını anladığımdan olmuştu. Kendisi hepimizden iyi bilir, bu işin ölçütü ne kadar kişiye ulaştığınızdır.

Dada Dandinista

Dada DandinistaŞimdi ise Okan Bayülgen, büyük ihtimalle Dadaizm akımından esinlenen, Dada Dandinista isimli bir programla, kocaman bir TV grubunun majör kanalı Star TV’de yayına başlayacak. Birinci Dünya Savaşı yıllarında başlamış olduğu varsayılan Dadaizm akımı, barbarlığa, entelektüeliteye, erotizme ve varolan sanatsal düzene karşı duran bir tavırdır. Bu demek oluyor ki, TV dünyasının Don Kişot’luğu için yeni bir adaylık… Bilmiyorum ama bana öyle geliyor ki, bu durum programın isminden öteye geçemez. Yukarda da bahsettiğimiz gibi şartlar belli. Ortaya kurulan bir masanın sağ bize yakın köşesine, ne dediği çok da önemli olmayan bir kızımızı, cumartesi gecesi oraya koymak gerekiyor ne yazık ki. Aslında burada önemli olan, Okan Bayülgen’i anlamak. Onun bu çarkın gerekliliği içinde derdini aktarış biçimini algılamak. Elbette büyük TV kanallarından birinde yapacak bunu. Çok eğleneceğiz, güleceğiz yine kesin. Sadece komik olunca değil. Halimize kısmen…

Lütfen bazı akıllı insanları, sosyal ve siyasi duruşları olmadığını düşünerek, doğru zamanda çok işe yarayacak güçlerini kaybetmeleri pahasına aptallıklar yapmasını beklemeyelim 🙂

Bu arada işte bana göre Dadaizm:

Dadaizm

İhsan

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir