O Ses Hakkında Bilmedikleriniz: The Voice of …

Yazan  |  Hiç yorum yok

The Voice LogoJohn de Mol Jr. Hollandalı bir girişimci. Bazılarınız mutlaka görmüştür, yıllardır “Biri bizi gözetliyor”dan itibaren Türkiye televizyonlarında yayınlanan birçok programın sonunda çıkan o meşhur Endemol isimli şirketin kurucusu. Doğal olarak şu an kendisi Forbes’un en zengin 500 kişi listesinde. Tüm Dünyada izlenme rekorları kıran milyoner yarışmaları da kendisine ait.
Şu sıralar ise 2010 yılında ilk kez Hollanda’da yayınlanan ve gördüğü şaşırtıcı derecede olumlu tepkiyle dikkatleri üzerine çeken The Voice yarışmasıyla gündemde. Yarışma şu an 57 ülkede yayınlanıyor. Hollandalı şarkıcı Roel van Verzen tarafından yaratılan konsept, “sadece ses” fikrinden yola çıkılarak geliştirilmiş. Elbette daha sonrasında evrilerek tam bir reyting makinesine dönüşmüş durumda.

Kylie MinogueÜlkemizde Acun Ilıcalı her zaman tartışılan bir isim olmuştur. Önceki yıllarında mikrofon uzatabilmek için neredeyse yalvardığı bir çok ünlünün sonradan patronu olmasından tutun, Dünyayı bedavaya gezmesi, yaşadığı trajik olaylar vs. gündemi her zaman meşgul etti. Türkiye’de basın tartışmasız çok büyük bir güç iken, uzun zamandır büyük medya patronlarının neredeyse tüm ekonomiyi ve siyaseti yönettiği aşikâr iken, ne kadar para kazansalar menfaatlerine o kadar faydalı iken, böyle bir konsepti o zamanlar henüz TV kanlı sahibi bile olmayan Acun’un ülkeye getirmesi, sektöründe doğru girişimciliğin daniskasıdır.

Türkiye’de The Voice (O Ses Türkiye) gayet başarılı gidiyor. Ancak doğal olarak yalnızca ülkenin kimyasına uygun karakterlerin kazanabileceği bir yarışma olmaktan çıkamıyor. Bakınız seslerin diyemiyorum. Aslında bu bütün Dünyada böyle. Hikayesi olan kazanıyor. Fakat Türkiye’deki biraz daha farklı. Etnik köken veya geçmiş bir idolün ekolü faktörleri bile yarışma sonucunu etkiliyor.

Tahmin edersiniz ki İngiltere ve Amerika formatlarında neredeyse Dünya starları çıkarıyorlar. Juri deseniz inanılmaz zaten. Mesela İngiltere versiyonunun 2014 jürisinde Kylie Minouge vardı.

The Voice USA

John de Mol şu an oturduğu yerden para kazanıyor. Allah daha çok versin gözümüz yok ama biraz üretken mi olmamız lazım ne?

 

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir