Marihuana Hakkında Bilinen Tabular

Yazan  |  1 Yorum

Marihuananın yasallaşma konusu bir çok ülkede tartışılmaya devam ederken, kullanıldığında yaşanabilecek sağlık sorunları veya mental sorunlar konusu da merak uyandırmaya başladı. Harvard Tıp Fakültesi’nde bağımlılık üzerine uzmanlaşmış psikiyatrist Kevin Hill’le yapılan röportajın kısa bir özetini yayınlamayı düşündüm. Ne nedir ne değildir bir bakalım.

marihuana1Medikal marihuana kullanımına geri dönülmesinin sebebi nedir?

Amerika’da bir çok bölgede medikal marihuananın kullanılmaya başlamasının amacı, marihuananın kronik ağrılara, sinirsel acı ve ağrılara ve stres odaklı mental bozukluklara iyi gelmesi.

Marihuana kullanımının olumsuz etkileri nelerdir? Kullanan insanların ne kadarı bağımlı oluyorlar?

Aslında marihuana kullananların çoğu sanılınanın aksine bağımlı olmuyorlar. Yayınlanan bir araştırmanın verilerine göre; yetişkin kullanıcıların %9’u, genç kullanıcıların ise %17’si bağımlı hale geliyor.

marihuana-mcdondaldsBağımlılığı nasıl tanımlarsınız? Riskleri nelerdir?

Genellikle insanlar işlerinde, okullarında ve ilişkilerinde sorun yaşıyorlar. İnsanların bir aile üyesi olarak ya da bir öğretmen olarak veya herhangi bir dikkat gerektiren iletişim içindeyken, kişiler normalden farklı bir hal alabiliyorlar. Fakat bu farklılık gerçekten de normal olmayan mıdır? Modlarının farklı olması kötü müdür?

Baktığımızda marihuana, beyinde Dopamin gibi bir çok medikal ilacın oluşturduğu etkilerin aynını oluşturmaktadır. Bu gibi ilaçlar da tıpkı marihuana gibi beyin de bir çeşit rahatlama ve bıkılandan uzaklaştırma sağlar ve haliyle tekrar kullanımı arzulanır. Marihuana kullanımının alışkanlığa dönüşmesi fiziksel ve psikolojik olarak iki türlüdür. Psikolojik olarak hayatlarındaki stresten uzaklaştığını düşünen insanlar kendi istekleriyle bağımlı olabilirler. Ya da herhangi bir sebeple günlük tüketen kişiler, uyku bozukluğu, gerginlik gibi yan etkiler olsa bile marihuanadan genelde kopamazlar.

marihuana2Marihuanayı nasıl kullandığımızın bir önemi var mı? Örneğin onu yemek daha mı sağlıklı?

Marihuanayı nasıl kullandığınızın bir önemi yok. Önemli olan içeriği. Günümüzde bir çok marihuana çeşidi aslında olması gerektiği gibi değil.

Alkol testi gibi Marihuana testi var mı?

Normalde marihuana idrar üzerinden dört saat sonra sonuç aldığımız bir test sonucunda kullanılıp kullanılmadığı anlaşılıyor. Benim bildiğim bir marihuana testi makinesi yok.

Marihuananın kullanım potansiyelinde bir artış var mı?

Evet ne yazık ki ciddi bir artış var. 1960’lardaki kullanım (ABD’de) %3 – 4 iken en son verilere göre %13.

marihuana4Marihuananın yasallaşmasına karşı mısınız?

Marihuananın yasallaşması, yetişkin insanların özgürlüğü açısından, buna bağlı tutuklamaların sona ermesi açısından ve devlet içinde kaçakların önlenerek vergi tahsilatında artış sağlanması açısından iyi. Ancak kullanımın çoğalması, bağımlılığın artması, mevcut alkol ve tütün ürünleri şirketlerinin zarara uğraması ve trafik güvenliği gibi riskleri var.

En zararlı Marihuana tabusu nedir?

Marihuananın zararsız olduğu!

 

Şahver Kolbaşı

Bir kız bir erkek evlat sahibi bir ev hanımıyım. Edirne'de doğdum ve lise son sınıfta Haydar'ıma kaçana kadar da Edirne'de yaşadım. Üniversiteye devam etmeyi planlarken bi okul çıkışı oturduğumuz pastanede vuruldum Haydar'ıma. Apar topar kaçarak evlenip aynı sene hamile kalınca üniversite kaldı tabii ama açık öğretim muhasebe bölümünü 2 yılda alnımın akıyla bitirdim evel Allaah.

1 Yorum

  1. Avatar

    on numara

    17 Eylül 2016 at 12:40

    sıgaraya bile karşıyım uyuşturucu batağının ilk adımları marijuana

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir