Lezbiyen kimdir? Nedir? Ne değildir?

Yazan  |  2 Yorum

Lezbiyen kimdir? Nedir? Ne değildir?Sevgili okurlarımız Cambişli Nigar’ın uzmanlık alanı olan “Lezbiyenliğe Giriş” dersine hoşgeldiniz. Dilerseniz ilk önce lezbiyen sözcüğünü basitçe tanımlayalım. Lezbiyen, kendi cinsine cinsel bir ilgi duyan kişiye denir. Kısacası homoseksüelliğin kadın haline lezbiyenlik denir.

Şöyle bir İstiklal’e çıkıp mikrofonu uzatsanız  ve sorsanız ki; “lezbiyen nedir, kimdir?” diye: eminim ki cevaplarken bir çok kişinin (özellikle erkeklerin) yüzlerinde sırıtık bir ifade göreceksinizdir. Neden mi? Çünkü tipik bir heterosexsüel Türk erkeği için iki kadının sevişmesi sadece fantaziden ibarettir. En nihayetinde ortada bir penis yoktur ve onların cinselliği fasulyedendir. Hatta o kadın onu orgazma ulaştıracak kadar maharetli bir erkeğe denk gelmemiştirde ondan lezbiyen olmuştur…

Şimdi efendiler bakınız;

Lezbiyenliğe derinlemesine bakıldığında heteroseksüellikten farksızdır. Çünkü lezbiyenler de aşık olabiliyor ama karşı cinse değil hemcinsine. Onlar anormal, sapkın, hasta değiller. Psikolojide de açıklandığı gibi ‘Lezbiyenlik bir hastalık değildir’ der. Ancak eşcinsellik konusunda toplum ve devletin ne kadar uzak olduğunu bizlere en iyi açıklayan Selma Aliye Kavaftır. Bu zat-ı muhterem 2010 yılında kadın ve aileden sorumlu devlet bakanı ve Denizlinin çıkardığı ilk kadın milletvekiliydi. Kendisine eşcinsel haklarıyla ilgili soru soran gazeteciye verdiği yanıt aynen şöyledir; “Ben eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna inanıyorum. Tedavi edilmesi gereken bir şey bence. Dolayısıyla eşcinsel evliliklere de olumlu bakmıyorum. Bakanlığımızda onlarla ilgili bir çalışma yok. Zaten bize iletilmiş bir talep de yok. Türkiye’de eşcinseller yok demiyoruz, bu vaka var.” Hem okullu hem alaylı bir lezbiyen olarak söylüyorum ki kadın ve aileden sorumlu bakanın bizleri “vaka” olarak gördüğü bir  hükümette elbette eşcinsellik için savaş vermek gerekecektir.

Bir kadın neden lezbiyen olmayı tercih eder?

Lezbiyen kimdir? Nedir? Ne değildir?Bir değil birden fazla cevabı var bunun. Öncelikle lezbiyenlik doğuştanda gelebilir sonradan da edinilebilir. Doğuştan gelen lezbiyenlik aslında kendini en açık şekilde çocuklukta ortaya çıkarır ve biz onlara toplumda ‘’erkek fatma’’ deriz. Ancak klasik yargılayıcı toplumumuz, bizim erkek fatmalarımızın ne kendilerini lezbiyen olarak tanımlasına ne de bu erkek fatmalığın nereden, neden ve nasıl geldiğine dair sorgulamayla ilgili kendi içinde bir  yolculuğa çıkılmasına müsaittir. Hatta iddia ediyorum ben gidip anneme; “Ben lezbiyenim” desem vereceği cevap “o ne be” olacaktır. Durum böyleyken; büyük bir çoğunluğu eşcinselliğin daha rahat yaşanabildiği bir ülkede doğsaydı lezbiyen kişiliklerini kolayca oluşturabilecek ve toplumda sorunsuz bir şekilde yaşayabileceklerdi. Ancak ne yazıktır ki Türk toplumu erkek fatmalarını klasik yargı potalarında eritir ve onları genelde mutsuz bir evliliğe ya da hayata iter.

Sonradan edinilen tecrübeler doğrultusunda da bazı kadınlar lezbiyen olmayı seçerler. Bunun için ise en büyük etkenlerden birisi cinsel hazdır. Cinsel anlamda bir erkeği çekici bulup bulmadığını bir kadının sorgulayabilmesi başlı başına ayrı bir meseledir elbet. Hele ki varoluş amacını yaşı gelince bir erkeğe hizmet etmesi olarak algılayan nesillere kadının varoluş amacıyla ilgili apayrı bir ders verilmesi gerekir.

Sonuç olarak lezbiyen olmak erkeklere özenip kendini ispatlamak değildir. Erkeklere düşman olmak hiç degildir. Paylaşmanın, aynı telden çalmanın ve anlaşmanın resmidir lezbiyen olmak. Bir kadını adam gibi değil kadın gibi sevmektir lezbiyen olmak.

Cambişli Nigar

Cambişli Nigar bir kalender meşreptir. Asaletinden ve asabiyetinden sual olunmaz. Yedirir, içirir, anaçtır amma ve lakin sevdalınız lezbiyendir. Kızıl saçlı, rakı içen, san’at musıkisi icra eden, Cemal Süreya ve Nazım kitaplarındaki şiirleri hakeden kadınları sever. Tek ideali kendisi için bir harem kurmaktır.

1 Yorum

 1. Avatar

  Askin

  31 Mayıs 2016 at 00:34

  Selam ben izmirden askin bugun 7 aylik sevgilimin lezbiyen oldugunu ogrendim degisik duygular icindeyim guleyimmi aglayimmi ne yapayim .cinselligi 10 numara yasatiyorum ama bigun bana dermiki lezbiyen bi arkadasim var onunla da yatabilirmiyim diye korkuyorum bilmiyorum bana yardimci olun

  • Avatar

   Güney

   7 Şubat 2018 at 04:55

   Lezbiyen birisi bir erkekle beraber olmaz. Önce lezbiyenliğin ne olduğunu öğrenin beraber.
   O biseksüel olur ancak.
   Lezbiyenim dediği an sizinle irtibatını keserdi zaten.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir