Kim Hayvan?

Yazan  |  Hiç yorum yok

Konuşamadığınızı düşünün. Derdinizi başka kimseye kelimelere dökemediğinizi. Hasta olduğunuzda anlatamadığınızı, karnınız acıktığında söyleyemediğinizi. Ya da şöyle bakalım bu konuya el ve ayaklarınızın yerine patileriniz olduğunu, sahibiniz size mama vermeden karnınızın aç olduğunu söyleyememeyi, biri önünüze bir kap su koymadan kana kana su içemediğinizi. Sevindiğinizde kuyruk salladığınızı, teşekkür etmek ya da sevginizi göstermek için dilinizi yalama yoluyla kullandığınızı düşünün. Yanlış bir şey yaptığınızda dayak yediğinizi, karanlık bir odaya kapatıldığınızı, saatlerce orada yalnız kaldığınızı ve bir çocuğa hediye olarak alınıp çocuk sıkılınca barınağa bırakıldığınızı da düşünün!

HayvanseverEvet evet tam olarak bir hayvan olduğunuzu düşünün. Etrafınızdaki diğer canlıların farkında olun. Empati yapın. Yaşam herkesin, yaşam eşit.  Farklı bedenlerde aynı nefesi alıyoruz.  Evinize bir hayvan ve özellikle bir köpek alacaksanız gerçekten iyi düşünmelisiniz. Öncelikle eviniz müsait olmalı. Sabırlı olmalısınız. tuvalet eğitimini verene kadar uzun bir süre her gün evi silip süpürmek zorunda olacaksınız. Bebekken daha çok hasta oluyorlar mutlaka iyi bakılmalı. Ona özel eşyaları olmalı. Yatağı, Oyuncakları. Ona karşı sabırlı ve sevgi dolu bir arkadaş olmalısınız. Sabah erken uyanıp üstelik işe gidecekken onu tuvalet için çıkaracağınızı, tatil planları yaparken ilk seçeneğin onu bir veterinere bırakmanın olmadığı planlar yapmanız gerektiğini, eğer arabanız yoksa büyüdüğünde onunla bir yere gidemeyecek olmanızı, hasta olduğunda tıpkı bir bebeğe bakar gibi onunla ilgilenmeniz gerektiğini, arkadaşlarınızla içip içip,  dağıttığınız bir gecede sırf o evde olduğu için eve dönmek zorunda olduğunuzu, mamasının masrafına katlanmanız gerektiğini, istemediğiniz yaramazlıklar yaptığında ona vurmanızın ya da onu karanlık bir yere kapatmanızın onun çok korkmasına ve üzülmesine sebep olacağını biliyorsanız ve bütün bunlara rağmen hala bir köpek sahibi olmak istiyorsanız kendinize bundan sonraki hayatınızı birlikte geçirebileceğiniz bir köpek edinebilirsiniz.

Petshop’dan Evcil Hayvan Almayın

Lütfen öncelikli olarak  barınaklardaki seçenekleri değerlendirin. Orada sizin sevginize ve bakımınıza ihtiyacı olan, sahibi tarafından terkedilmiş bir sürü hayvan var. Hayvan edinmeseniz bile imkanınız  varsa onlara mama götürüp, sevebilirsiniz. Onu da yapamıyorsanız kapınızın önüne bir kap su ve evde kalan artık yemeklerinizi  bırakın. Sizin artık diye beğenmediğiniz yemekler hayvanlara müthiş bir ziyafet olacaktır. Lütfen bir hayvan edinirken birkaç kere düşünün. Ve şiddetle tavsiye ederim, eğer bilmiyorsanız dünyanın en büyük hayvan hakları grubu olan PETA’nın  ( People For Ethical Treatment  Of Animals ) yaptığı enteresan eylemleri mutlaka incelemelisiniz.  1980 yılından bu yana yaptıkları enteresan eylemlerle tüm dünya basınının büyük bir ilgisini çeken PETA, başarılı eylemlere imza atmaya devam ediyor. Mutlaka internet sitesinden eylemlerini inceleyin ve hayvanlara bir de onların gözünden bakın derim.

Hayvanseverlere selam olsun !

Bilgi için: www.peta.org

Merve Ket

Besteci, müzisyen Merve Ket mesaj yazmayı sevmez arar konuşur. Asabidir ama bir o kadar da kırılgan. Doğasında sevmek, gezmek, tozmak vardır. Hayatı gerçekten ti'ye alanlardandır.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir