Kadın Politikacılar Lider Olur mu?

Yazan  |  Hiç yorum yok

Niye olmasın ayol. Hem de öyle bir olur ki. Nitekim tarihte çok örneği var. Elbette monarşilerin mutlak güçle donanmış kadın liderleri oldu. Onların zaten kadersel biçimde o noktaya geldiğini ve işin içinde pek de beceri olduğunu düşünmüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü o devirde bulunduğu pozisyonu korumak daha da zor bir işti.

Bugüne baktığımızda ise ülkeler artık büyük şirketlerle hemen hemen aynı mantıkta yönetiliyorlar. Nitekim, cinsiyet kavramının tuhaflığından ne güzel ki diyeceğim, birçok şirketi ve memleketi kadınlar yönetir. Almanya herhalde en mühim örnek. Hem sanayi de hem de tarım da bu kadar gelişmiş bir ülke Merkel adlı bir kadının elinde. Keza, güneşin hiç batmadığı imparatorluk İngiltereyi iki kadın yönetiyor.

Güzel ülkemizde neler oluyor peki? Kadın egemen bir yönetim zamanın konjonktürünün tüm taşlarının her nasılsa yerine oturmasıyla bir şekilde Tansu Çiller başbakan olmuştu. Sonrasında bir daha o düzeyde bir kadın lider göremedik. Şimdiki hükumet de sağ olsunlar bir şekilde kadınlara yer veriyorlar. Ama erkek egemen, hatta biat etme kültürünün getirisiyle yoğrulduğumuzdan, kadınların gerçek anlamda koltukları ne olursa olsun lider olması pek söz konusu değil.

Durum değişebilir. Meral Akşener parti kurdu. İyi parti. İyi oldu. Gider ona mı oy veririm inanın bilmiyorum. Ama çok iyi oldu. Renk geldi, enerji geldi, başka bir şey oldu. Hoş aslında lider kadın olmuş erkek olmuş bence hiçbir önemi yok. Şu kısacık hayatlarında, politika gibi sevimsiz bir konunun malzemesi olmayı, gerek güç, gerek ego, gerekse de zenginlik için isteyen insanlardan tek beklentimiz haliyle hakkaniyet, adalet ve paylaşım. Yani her şeyi kendilerinin bileceğini ve kendilerinin dünyayı kurtaracağını düşündükleri akşamın sabahı hayatımız mahvoluyor.

Kadın lider olsun istiyorum bir taraftan da. Dünyanın erkek egemen liderlik sisteminde geldiği nokta belli. Erkekler politika yapmak yerine, şiir, roman yazmalı, film çekmeli, uzay filan araştırmalı, yönetimi kadınlara bırakmalı.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir