Kabul etmesi zor ama inanın yaşaması daha zor olacak

Yazan  |  Hiç yorum yok

Havaların soğuduğunu mu düşünüyorsunuz? Belki size öyle geliyor ama aslında durum biraz daha farklı. 2014 yılı kaydedilen en sıcak yıldı. Bununla da yetinmedik ve 2015 in ilk 3 ayı kaydedilmiş en sıcak ilk 3 ay olarak tarihe geçti. Evet yanlış okumadınız insanlık tarihinde kaydedilmiş en sıcak OCAK-ŞUBAT-MART ayı.

Şu yukarıdaki 1 dakikalık videoya bir göz atın ki bu dünyanın içine nasıl ediyoruz biraz da sayılarla görün.

Yazının sonundaki önerilerimi de okuyunuz lütfen.

Peki bu küresel iklim değişikliğinin tetiklediği sıcaklık arttıkça nelere alışmalıyız?

Kuraklık

Her sene daha az insan temiz su kaynağına ulaşacak ve sebze-meyve fiyatları her sene daha da çok artacak demek.

Kuraklık

Yangınlar

Her sene 865 milyon dönüm alan yanıyor ve bunun maddi değeri 125 milyar dolar. Böyle giderse 2050 yılında bu zararın maddi karşılığı 185 milyar dolar olacak.

Orman Yangınları

Fırtınalar ve Seller

Fırtınalar

Büyüklü küçüklü fırtınaların getirdiği ani yağışların sebep olduğu seller sebebiyle dünya nüfusunun %2,6 sı yani 177 milyon insan tehlikede.  Tüm dünyada her 40 kişiden 1’i sel baskını yüzünen canını ve malını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Seller

Elektrik Kesintileri

Elektrik kesintilerindeki artış ve sebeplerini aşağıdaki grafikten görebilirsiniz. Maalesef trafoya kedi girmesi ya da sebebi açıklanmayan ülke geneli kesintiler bu grafikte yer almıyor.

Elektrik Kesintileri

Sebepler – Mavi : kötü hava ve fırtınalar, Yeşil : soğuk hava ve kar fırtınaları, Turkuaz : Kasırgalar ve tropikal fırtınalar, Turuncu : Hortumlar, Mor : Sıcak hava ve orman yangınları

Peki böyle devam etmesi ve daha da sıcak olması için ne yapmalı?

  • Heryere beton dökmeye devam edin ki gökten yağan yağmur toprakla buluşmasın yer altı suyu olarak size dönmesin. Aksın gitsin.
  • Suyunuzu musluktan içmek yerine bilmem ne dağının kaynağından el değmeden bidonlanmış en pahalı markalardan alın.
  • Gündüz sokakta susadığınızda içmek üzere yanınıda evinizden doldurduruğunuz tekrar kullanımlı şişeler olmasın, her seferinde yeni pet şişe açın ve mümkünse onları da geri dönüşüm kutularına atmayın.
  • Elektroniklerinizi Çin’den, kıyafetlerini Endonazya’dan, uskumrunuzu Norveç’ten, etinizi Güney Amerika’dan, meyvelerinizi oradan sebzelerinizi şuradan getirtin.
  • İnternetten alış veriş yapıyorsanız beleş kargosu var diye tüm ihtiyaçlarınızı tek tek sipariş verin.
  • Bol bol et yiyin, aksırana tıksırana kadar burnunuzdan gelene kadar et yiyin. Çünkü etsiz karnınız doymaz.
  • Her yere arabalarınızla gidin. Hiç sormayın bu arabalara neden diğer koltukları da koymuşlar diye ve yol üzerinden arkadaşınızı alıp bir yere gitmek yerine herkes kendi arabısyla gitsin mekana ya da işe. Toplu taşımayı kesinlikle kullanmayın. Arabanızı gideceğiniz yere en yakın şekilde kaldırımların tepelerine park edin ki yayalar ve bisikletliler geçemesin.
  • Bisikletin B sini aklınızın ucundan bile geçirmeyin. O bir çocuk oyuncağıdır.
  • Sadece 1 ya da 2 kişyi taşıyabilecek motor hacmi olan motorsiklet kullananları adam yerine koymayın üzerine üzerine sürün.
  • Dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakın, duşa hazırlanırken musluğu açın o aksın bir yandan.

öff sıkıldım ne haliniz varsa görün…

Barbaros Kılçık

Evli barklı, iş güç sahibi. Teknoloji hastası. Fotoğraf çekmeyi sever ama çekilmeyi sevmez. İnsanı sever ama hayvanları daha çok. Paylaşmayı sever; bir kişidense iki kişiyi tercih eder ama iki yüzlüğü hiç sevmez.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir