İyi, Kötü ve Aşk

Yazan  |  Hiç yorum yok

Gelmiş geçmiş tüm hikayelere, romanlara, senaryolara bakalım. Sonra tarihe bakalım, yakın tarihe ve bildiğimizi sandığımız en uzağına. Bugün televizyonu açalım, canlı cansız yayınlarla kuşatılmış gerçek yanılsamalarını izleyelim. İnternete bakalım, sosyal paylaşım platformlarında milyonların yazdıklarına. İyi, kötü ve Aşk hemen her şeyin temelidir, göreceksiniz.

Ali Haydar Usta Şener Şen ve Türkan Şoray’ın ikici baharı kadar sempatik ve zor hayat. Yaşadıklarımızın tümünde tuhaf ve anlaşılmaz olay örgüsü etrafımızı sardıkça yeni şeyler öğreniyoruz. Çoğumuz dünyanın barış içinde mükemmel bir yer olmasını umut ediyor, insanların diğer tüm canlılarla sükunet içinde yaşamasını arzuluyoruz. Tüm bu ütopik arzuları aslında kötü dediğimiz kavramlar toplamının oluşturduğunu ve tetiklediğini düşünmeden.

Evet kötüdür bizi iyiye sevk eden veya hayal ettiren. Kötüdür birleştiren, arada bir silkeleyen. Sonrasında nihayet aşkla sonuçlanması için bizi çırpındıran tüm pembe hayat tasarısı, kötünün elinden çıkmadır.

Peki ama nedir bu kötü?

Bir illüzyon mu? Hayır gerçek. Onu gerçek kılan bizleriz. Ve üstelik kötünün tanımını her akla göre ayrı ayrı simgeleştiren de bizleriz. Bugün sizin kötü dediğiniz birçok durumu gerçekleştirenler, kendileri için iyi bulduklarından yapmıyorlar mı bunu?

Aşk için ve iyi için kötüyü doğuruyoruz kendi kendimize. Sonra öz çocuğumuzu dışlıyoruz, sahiplenmiyoruz. Başkaları ona sahip çıkınca da pişmanlıktan ağlıyoruz içli içli. Bu sonuçla doğurduğumuz yeni kötüyü ise kısa süreli bir hafıza kaybıyla salıyoruz yine sokağa.  O yüzden kötünün, açık pencereden içeri sızıp kendi evimizde saklanabileceğini düşünmeden, hep sokakta arıyoruz.

Uslanmayacağız. Uslanmayalım da zaten. Aşk için uslanmamamız gerek.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir