İnsana Saplanmak

Yazan  |  Hiç yorum yok

Xavier Dolan genç bir aktör ve yönetmen. Hani şu dokunmayı ve kişinin kendine has sandığı anları kıpırdatabilenlerden. Yönetmenliğini üstlendiği yeni filmi Les Amours Imaginaires, İngilizce adı Heartbeats, Türkçe’ye ise Hayali Aşıklar, sarsıcı saplantılar üzerine yoğunlaşan çok insanca bir film.

heartbeats

Tanrının insana tüm estetiği bahşetmesi ve güzel kavramının çetrefilliği yolculuğu, büyük ihtimalle insan tarihinin beslenme ile imtihanının hemen sonrasına dayanıyor. Bedenen arzuların yönettiği hislerimiz bugün birçok alanda daha farklı üretimler veya sonuçlar içinde olma ihtimalimizi kırıyor. Tarihi aşklar ve uğruna işlenen cinayetler veya alınan stratejik kararlar bunun bir göstergesi. Platonik aşk  kavramıyla henüz ilkokulda tanışırız çoğumuz. Yetişkinlik ise bu durum ayyuka çıkar. Bazen her gün alık oluruz. Bazen de saplanır kalırız. İşte tam bu noktayı işliyor Dolan, iki yakın arkadaşın aynı kişiye saplanmasının detaylarına boğuyor bizi. Bun öylesine başarılı yapıyor ki, yer yer titriyoruz, tahtalara vuruyoruz hatta, başımıza böyle bir şey gelmesin diye. Ancak vücudumuzdaki kan dolaşımına söz geçirmek ne mümkün. Öyle olsa Aysel abla onca şarkıyı yazabilir miydi?

Aralarda gerçek hayattaki saplantılı aşklarını anlatan kişilerin görüntülerinin de yer aldığı belgesel tadındaki film, gerçekten çok çarpıcı. Neden savaşıyoruz, aslında tüm derdimiz ne, ne yapıyoruz bu hatta, neden niçin… hepsine ışık tutuyor bir anlamda.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir