Homofobiklerin Pembe iPhone Korkusu

Yazan  |  Hiç yorum yok

Yatak Odası Merakı

Ritüellerden başlayıp, Antik Yunan, sonrasında Roma imparatorluğu ve nihayet monoteist yapıyla devam eden dünyamızda her dönemin kendine ait popüler ve sanat kültürü ne içindi? İnsanlar. Peki insanlar neden popüler olanı tüketirler? Tek bir sözcükle özetleyebiliriz: Merak! Onun peşinden koşarız hep. Neyi merak ediyorsak üstüne gideriz. Nitekim modern ve postmodern dünyanın oluşumunu tetikler bu merak. Olmasaydı olmazdı.

Merakımızın açtığı yollarla ilgili yüzlerce konuda ahkâm kesebiliriz ama konumuz insanların yatak odasına olan merakımız.

Muhteşem Yüzyıl dizisini ele alalım, her bölümü AB ve totalde birinci olan nadir yapımlardan. Sülüman’ın yatak odası dizinin çatısı olmasaydı, böyle bir netice beklenebilir miydi merak ediyorum.

Tabi yatak odası her daim çekici ama bir de yatak odasındaki cinsiyet konusunda bir şüpheniz varsa, değmeyin keyfinize! Eşcinselliğin, sokakta gördükleri feminen gayler veya travestilerden başka boyutlarını yeni yeni keşfeden ahali, hafif kibarlık ettiğini gördükleri herkesin yatak odasını iştahla merak eder. Genelde kafalarında da bazı meslek gurupları vardır, modacı, tasarımcı, bayan kuaförü vb.

Dünyanın en büyük şirketlerinden biri Apple.

Tim CookMicrosoft’u dahi ciro alanında geçmiş durumda. Yıllar önce Apple’ın stratejisinde çok büyük bir değişime imza atmış 1960 doğumlu, endüstri mühendisliği mezunu Tim Cook, şirketin stoklama ve üretim konusunda o zamanlar herkesin eleştirdiği çok büyük bir adım atmasını sağlamıştı. Bu adımı sayesinde cirolar katlanmıştı. Nitekim, Steve Jobs’un kanser rahatsızlığı nedeniyle işine ara vermek zorunda kaldığı 2004 ve 2009’deki bazı dönemler, yerini emanet ettiği güvenilir çalışanıydı. Sonunda 2011 yılında Steve Jobs sağlığının elverişsizliği nedeniyle çok sevdiği tutkusunu tamamıyla Cook’a emanet etmişti. O günden beri Cook, hepimizin en yakın arkadaşı Apple’ın CEO’su. Daha net anlamanız için ülkemizden bir örnek verelim: Apple’ın Cumhurbaşkanı. Üstelik borsa verileri ve büyüme hızı rakamlarına baktığımızda, boynuz kulağı geçmiş görünüyor.

Tim Cook, geçen gün, “Gay olmaktan onur duyuyorum ve bu durumun bana bahşedilmiş bir lütuf olduğunu düşünüyorum.” Dedi.

Cebinde dünyanın en akıllı adamlarından (gaylerinden) birinin tasarladığı telefonu taşıyan homofobik arkadaşların ruh halini biraz olsun anlıyorum. Sindirmek zor olmalı. Adam modacı filan değil, n’oldu şimdi sizin hesaba? İphone ve iPad’lerin pembe versiyonları da çıkmasın sakın!

Fortune 500 listesindeki tek gay CEO değil belki kendisi ama, tek açıklayan o. Paris’in buldozer lakaplı belediye başkanı da gay olduğunu açıkladığında derin bir sessizlik kaplamıştı herkesi. Alışılmışın dışında insanların gay olduklarını öyle ulu orta söylememeleri lazım canım. Şok etkisi yaratıyor toplumda, yazık. Fakat yine anlatsınlar vazgeçtim. Merak ederler yoksa.

Nebil Özgentürk’ün Zeki Müren belgeselinde Müren, “Eşcinsellik bir ruh zenginliğidir, hem erkek hem de kadın ruhunu aynı bedende taşırsın” demesinin üstünden seneler geçti. Ancak böylesine tarihe kazınmış bir şirketin yöneticisinin eşcinselliği bir lütuf olarak görmesi Zeki Müren’i haklı çıkarmıyor mu?

Işıklar içinde olsun.

Zeki Müren

İhsan

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir