Homofobik Kadınlar

Yazan  |  Hiç yorum yok

Kadınların çoğu eşcinsellik üzerine koruyucu nutuklar atmaya bayılır. Ancak bu nutukların içeriği genelde karşı cinsin eşcinselliği üzerine yoğunlaşır. Lezbiyen olma durumu konusuna neredeyse hiç girmezler. Neden? Ya da şöyle bir soru daha soralım; neden homofobik erkekler lezbiyenlik karşısında entelektüel bir aktiviteymiş gibi zihinlerini normalleştirirler? Bu sorular tıpkı bu konu gibi hastalıklı sorular. Ne sorulmaya ne de cevaplamaya değerler ama madem ki önlenemez biçimde varlar, bahsedeceğiz tabi. Üstelik boşuna değil. Bir gün yok olmaları ütopyasına katkıda bulunmak için.

Homofobik KadınlarBaşta söylediğim koruyucu nutuk sahibi kadınlar da dahil olmak üzere, aslında kadınlar homofobianın bir numaralı destekçileridirler! Hemen itiraz etmeyin hanımlar bekleyin. Eşcinselliğin normal olduğunu her fırsatta dile getiren kadınlar farkında olmadan, bu durumu ayrıştırıp kendi erkek arkadaşları ya da onlardan hoşlanan erkekler üzerinde, eşcinselliğin bir hastalık olduğunun altını çizerler aslında. Onlar, eşcinselliği kabul ederek büyük bir lütuf gösterdikleri için övünçle arkalarına yaslanırken, kendi erkeklerinin homofobikliğe kaçan maçolukları en büyük gurur kaynakları olur. Bu samimiyetsizliğin dışında kalan istisnaların varlığının bilinciyle yazıya devam edelim.  Lezbiyenliğe gelince, o konuda bilgisizlik diz boyu. Erkek eşcinselliği herkesin kafasında çok basit bir “ters” birleşme olarak beyinlere kazınmışken, lezbiyenliği bir türlü anlamlandıramazlar. Alışveriş olmadan birleşme olamayacağını düşünürler. Hatta bunu bile düşünemezler aslında. Seks nedir bilmezler kısacası. Çok mu acımasızım? Hayır. Yaşamıyorsunuz bilemezsiniz. Yazdıklarım bilimsel bir gerçeklikle işlenmiş mutlak doğrular değil, sadece bu dünyanın yaygın gerçekleri.

Yine bu savunucu kadın gurubunun içinde bir de; eşcinsellerle çok sıkı fıkı olan, onlarla gezen, onlarla eğlenen, en yakın arkadaşı eşcinsel erkek olan kadınlar var. Bu kadınların çoğuna dikkat edin, kadınlarla anlaşamayan, arkadaş olamayan, çoğunlukla erkek kavgası yapabilecek potansiyele sahip kadınlardır. Bir çoğu eşcinsellerle takılır çünkü kendilerine rakip görmezler. En azından onlar öyle düşünür. Peki bu tip kadınların homofobiye katkısı nedir diyecek olursanız, bu kadınlar eşcinsel dostlarını çok yüksek sesle savunduklarından, onları kendileri gibi kadın gördüklerinden ve onlara “zaten zararsız” muamelesi yaptığından, bilinçsiz ayrımcılığa en büyük katkıyı yaparlar. Mesela bir ev toplantısında yanındaki heteroseksüel arkadaşlarına benim birazdan onların yanına geleceğim haberini “arkadaşlar İhsan diye bir arkadaşım gelecek, gay” der. Kötü niyetle değil belki. Gurur duyduğundan ve ortamdaki heteroseksüellerin ona (bana) bir hadsizlik yapmalarını baştan engellemek için. Ama düşünemez ki, belki de İhsan’ın insanlar üzerinde bırakmak isteyeceği ilk intiba gay olması değildir. Daha baştan ayrışmak değildir.

Homofobik KadınlarVe işin en civcivli kısmına geldik. Zaten homofobik olan kadınlar. Bir erkekle kol kola gezerken, karşıdan gelen eşcinsele “şuna bak!” deyip iğrenen, elinde olsa hepsinin ortadan kalkmasını dileyen, bir erkeğin biraz nazik ve kibar olmasını “yumuşak” olarak yorumlayan kadınlar. Bir çok homofobik erkeğin bilinçaltı bu tip kadınların erkeklere yüklediği “gerçek erkeklik” misyonundan kaynaklanıyor. Yıllar önce şarkıcı Alişan’ın yazdığını iddia ettiği erkeklik kitabını aslında bu kadınlar yazıyor. Kimi zaman kendilerini dahi küçülterek erkeklerine kadınlık ederken, erkeğin erkek adam kalıplarını köşeli köşeli belirler, buna uymayanları lanetlerler. Ne yazık ki bazı annelerimiz bile bu kadınlardan. Misal benim ailemde de bu tip kadınlar var. Çünkü bu tip kadınlar da ikiye ayrılıyor. Ailemizdeki masum ama kültürden, toplumdan böyle görenler, bir de bu durumu kendinde bilinçli geliştirmiş gerilla kadınlar. Aslında burada bir üçüncü guruptan da bahsedebiliriz: Eşcinselleri kıskanan kadınlar. Kendinden daha güzel olduğunu düşündüğü, ya da onun birlikte olduğu erkeklerden daha yakışıklı erkeklerle birlikte olan eşcinsellerden nefret ederler.

Kadınların homofobia üzerindeki bilinçli-bilinçsiz ve kültürel-sosyal etkilerini bu şekilde derledim. Katılırsınız katılmazsınız sorun değil ama lütfen bir kez düşünün. Ayrıca bütün bu konudan ayrı olarak, erkek egemen dünyamızda kadınların yaşadığı sorunların bilincinde olan ve bu konuda samimi, gerçek destek veren bir bireyim. Mantıklı feminizmin destekçisiyim. Tabi yine tıpkı homofobideki gibi, savunayım derken ayrıştırmayan feminizmin.

Sevgiler,

İhsan

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir