Homofobi ve Türkiye’nin İlk Eşcinsel Evliliği

Yazan  |  Hiç yorum yok

Geçenlerde “Türkiye’nin ilk eşcinsel evliliği” başlıklı bir haber, aldı başını gitti biliyorsunuz. Bugünkü Hürriyet haberine göre de, evliliği gerçekleştiren Ekin Keser ve Emrullah Tüzün’ün hayatları kabusa dönmüş. Neden mi? Homofobik bazı çevreler, olay basına yansıyınca olumsuz tepki göstermişler. Efendim biri işinden olmuş, ev sahipleri evden çıkın demiş, tehditler almışlar, okullarına gidememişler vesaire. Kendilerinin söylemine göre aslında çevrelerinin büyük kısmı arkalarında, onları desteklemiş.

Bir defa şunu hatırlamak gerekir ki Türkiye’de kanunen böyle bir evlilik mümkün değil. Arkadaşlar kendi aralarında böyle bir merasim yaparak, ilişkilerini ve kendilerini onure etmişler. Çok tatlılar aslında. Fakat Türkiye’nin ilk eşcinsel evliliği başlığını hakedecek bir durum olmadığını çok iyi bildiğimizden, n’oluyo ayol! dedik haliyle. Bedri Rahmi’nin dediği gibi “Benim koca memelerinde milyonları emziren memleketim”de kimler kimler aralarında bir tek evlilik cüzdanı olmadan, birçok heteroseksüel evliliği kıskandıracak şekilde yaşıyorlar. Birçoğunun da buna benzer, arkadaş arasında törenleri olmuştu. Hatta çok yaratıcı konseptlerle ne partiler yapıldı, İstanbul’da, Bodrum’da, İzmir’de ve kim bilir benim bilmediğim başka nerelerde.

İnsanoğlunun yapısı gereği bilmediğimiz, anlamlandıramadığımız şeylerden korkuyoruz. Türkiye’de eşcinsellik denilince bazı kişilerce akan suların durması bir bu yüzden bir de, içinde bir yerlerde eşcinsellik olabileceğinden endişe eden ya da tutkuyla istediği halde malum baskılardan çekinerek kendini daha sert göstermeye çalışan insanların çırpınışlarından kaynaklanıyor. Şimdi bu durumda bilmeyenlerin korkmasını diyelim ki anlıyoruz. Ama öğrendikten sonra iğrenmeye başlayıp, adeta bu konuya karşı olmak doğal bir misyonuymuş gibi davranarak kendini gülünç duruma düşürenleri gerçekten kaile almamak gerekiyor. Öte yandan LGBT ve diğer oluşumların çabaları ile bir araya gelmeye çalışan eşcinsellerin birbirlerine ettiğini aslında onlara(bize) kimse etmiyor. Yolda kırıtan biri gördüğümüzde “lubunyaya(1) tikel(2) amma da kırıtıyor” diyen ilk biz oluyoruz. Zaten homofobinin kökü de bizim varoluşumuz değil, ondan güç alarak kendimizi farklı hissetmeye, ruhumuzu beslemeye devam etmek isteyişimizden. (bu konuyu başka bir yazı da açacağım)

Aktivist roller üstlenerek bu gün bir çok Hollywood artisti dahil “Ben gayim” diye attı kendini ortaya. Atsınlar sorun yok. Ama ayrışımın en keskin çizgisi bu değil mi zaten? Şimdi bu arkadaşlar da (Ekin ve Emrullah, bu arada Allah mutlu etsin) diyorlar ki; “çevremizin %95’i bizi tebrik etti, arkanızdayız dedi.” N’oluyo Ayol! Arkanızdayız ne demek? Kimsenin bizim arkamızda olmasına filan gerek yok. Lisede ve üniversitedeyken saman altından bizden hoşlanan kızlar, bizim için orada burada, güya bize iyilik ettiğini düşünerek; “Size ne İhsan gay’se? Herkesin kendi tercihi!” derlerdi.

Tercih. Ne talihsiz bir kelime bu durumu anlatmak için.

Arkadaşların çevrelerinin %5’lik arkalarında olmama durumu da, her gün ne yazacağını bilmeyen gazetelerin konuyu tekrar gündeme getirme ve homofobiklik denilen zımbırtıyı tetiklemelerine vesile olmuş. Gazetelerin çoğu hiç de samimi değiller zaten. Türkiye’de homofobik diye bir kavram olmasa gazetelerin her gün ekstra haber uydurmaları gerekirdi çünkü.

Ekin ve Emrullah evlilik seremonilerini, dünyada ilk kez görülmüş bir canlının görüntüleri ortaya çıkmış gibi medyaya saçmasalardı daha mutlu olurlardı. Bunu tüm kalbimle, iyi niyetimle ve yaşananın ne kadar doğal olduğunu vurgulamak için söylüyorum.

Sevgili ahali! Hayatta neleri tercih edebilme yeteneğiniz olduğunu lütfen tekrar düşünüp, sevdiğiniz eşcinsel arkadaşlarınızı savunurken onlara bilmeden haksızlık edebileceğinizi unutmayın.

Sevgiler

İhsan

Notlar:
1- Lubunya: Eşcinsel
2- Tikel: Bakmak
Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir