Hakaret Paralelinde Yas

Yazan  |  Hiç yorum yok

Hakaret etmek, küfür etmek, sövmek, saymak… Kötü olarak kodlanmamış sadece zaten kötü olarak varolmuşlar. Hangi kültüre bakarsanız bakın, kötüdür bunlar. Fakat bilmemkime hakaret etmek hapis cezasıyla sonuçlanabilecek bir suç olduğunda, özellikle hakaretin tanımına karar vermek durumu apayrı bir tuhaflık. ‘Seni sevmiyorum’ demek dahi kimilerine göre suç olabilir.

Diyeceksiniz, ne saçmalıyorsun sen? Evet haklısınız gerçekten saçmalıklar ve tuhaflıklar coğrafyasında yaşıyoruz, hoş biliyorsunuz bunu. Ama artık gına gelmedi mi? Ne zaman ‘Ehh yeter be!’ diyeceğiz? Hayır desek ne olacaksa.

Hemen her gün birilerinin vicdani ve akli değerine kanlı tükürükleriyle hakaret eden insanlar tarafından şekillenen hakaret tanımlarının içinde boğuluyoruz. Bıktım artık kendi bildiğinin etrafında herkesi toplamaya çalışan insan guruplarından. Tarihin tozlu yaprakları arasında kaldığını düşünerek rahat ettiğimiz birçok ilkel tavır, bugünün maskeli balosunun en şatafatlı konuğu olarak yine karşımızda. Üstelik kiminle yatıp kalktığı da belli değil. Çok doğru söylüyor aslında şu yeni çıkan Kara Murat filminin yapımcısı. Herkes paralel olmuş. Herkes gezici. Gezici paralel. Paralel olarak geziyorlar. Bunların bir durağında bir de bakmışlar milli yas ilan edilmiş bir ülkede. Başka topraklardaki bilmem kim ölmüş, Allah rahmet eylesin. Ardından Amerikan film endüstrisinin en prestijli ödülüne aday filmleri izlemeye oturmuşlar, Yapay Oyun ‘Imıtation Game’ adlı filmde bugünün bilgisayar teknolojisinin icadını ve Alman Nazi’lerin, ikinci dünya savaşı içinde, kimsenin şifresini çözemediği haberleşme sistemi Enigmanın kırılışının bir eşcinsel tarafından geçekleştini öğrenmişler. Filmin gerçek hikayeden uyarlanmış olması farketmez. Paralelciler ve Yas tutmayanlar bu filmi desteklediğinden gerçek olması mümkün değildir zaten. Bu arada bu filmi bir paralelciler bir de yas tutmayanlar destekleyince, doğal olarak, yas tutmayanlar da pararlelci ilan edildiler. herkes bir rahat etti. Çünkü bu yas tutmayanlar da çok sinir bozucuydu.

Bir an evvel başka bir gezende, oksijenli atmosfer bulunmasını ve oraya pararlelciler, hakaret edenler, geziciler ve yas tutmayanların alınmamasını diliyorum. Belki diğerleri için çekici olur.

 

photo by:

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir