Eşcinsel Hakları Nedir?

Yazan  |  Hiç yorum yok

Öncelikle şu bilinmelidir ki, haklar söz konusu olduğunda tek ayrım; canlı türlerinin farklılığıdır. Bu manifestonun gerçek adı insan hakları olmalıdır. Kadın hakları, erkek hakları veya eşcinsel hakları kavramları, her bir gurubun üyeleri için utanç vericidir. Birinden birinin hakkının olmaması ya da herhangi bir durumda birinin bir diğerinden daha haklı veya haksız olması düşünülemez.

escinsel-bedenSeçim şansı olmadan dünyaya gelen insanın, fizyolojik olarak kadın veya erkek olması kendisine bağlı değildir.  Doğduğu aile ve yaşadığı çevrenin koşulları tarafından kuşatılarak yetişen insanı, diğer canlılardan ayıran akıl, elbette hayatta bazı tercihlere imkan verir. Ancak vücudun yaşamsal ihtiyaçları, tıpkı insan cinsinin tercih olmaması gibi, kesinlikle tercih unsuru değildir. Cinsel isteklerin oluşma döneminde hiç kimsenin karşısına hayatını yönlendirecek bir tercih kataloğu çıkmamaktadır.

Toplum içinde “eşcinsellere saygı duyuyorum” demek, “herkesin kendi tercihidir” demek; bu duruma karşı sempati ve övgü yerine cehalet göstergesidir, saygısızlıktır, ayrıştırmadır. Eşcinsellik sizin veya bir başkasının tartışmasına açık bir hak arayışına malzeme olacak veya sizin onaylayıp onaylamayacağınız bir durum değildir.

Devlet dinsiz olduğu kadar cinsiyetsiz de olmalıdır. Birlikte yaşama kuralları, ortak mal edinme prosedürleri ve aile tanımı, doğalları farklı olarak tanımlanan kimseleri dışlamayacak şekilde acilen yeniden düzenlenmelidir.

escinsel-haklariBaşkalarının özgürlük alanını ihlal etmedikçe, bireylerin kısa olarak tanımlayabileceğimiz hayatlarını, nitelikli ve olabildiğince özgür kılmak bir devletin önceliği olmak zorundadır.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir