En Yakın Arkadaşım Eşcinsel

Yazan  |  1 Yorum

O gün farklı bir gün olacağını anlamıştım sanki. Gözlerinden anlaşılıyordu, onda bir gariplik vardı ve bu garipliğin sebebinin akşamki doğumgünü partisi olmadığı da aşikardı. Öncesinde gezdik tozduk sonra bir kafeye oturduk. Gücünü topladı ve 15 senedir beklediğim konuşmayı yapmaya başladı.

“Barbaros, ben kendimi bildim bileli kızlardan hiç hoşlanmadım.” dedi ve eşcinsel olduğunu 15 sene sonra, bana, yani en yakın arkadaşına resmi olarak açıkladı. Nasıl bir tepki vereceğim konusunda bir fikri var mıydı bilmem ama ben çok kızmıştım. Kendimi kandırılmış hatta en yakın arkadaşım tarafından aldatılmış hissettim. Yok yok hemen aklınıza homofobik saçmalıklardan dolayı bunları hissetiğimi düşünmeyin.

Bunu bana açıklamasına kızmıştım çünkü…

Bunu bana açıklamasına kızmıştım çünkü çok gecikmişti. Belki korktu homofobik bir yaklaşımla onunla olan bağımı koparacağımdan. Onun için de kolay olmadığını biliyorum ama gelin bir de benim neler yaşadığımı anlamaya çalışın.

Ortaokul, lise yıllarımızda ortak arkadaşımız olmayan arkadaşlarımın onun arkadasından söylediklerine karşı çıkamıyor kendisini doğru düzgün savunamıyordum. Eğer eşcinsel olduğunu daha önceden bilseydim bu konuda daha çok bilgi sahibi olur boş boş laf salatasından öteye gidecek argümanlarla babalar gibi savunurdum kendisini. Savunmak bile ne kadar yavan kalıyor değil mi? Suç mu işlemiş neyini savunacağım?

Sırf bu değil. Çevre baskısından ben de sorgular olmuştum onu. Her yaptığı hareketten “acaba mı?” sorusunun cevabını çıkarmaya çalışıyordum kendi çapımda. Onu yargılamak ya da zora sokmak için değil. Arkadaşlığımı bitirmek için hiç değil. Nasıl olur lan o benim kardeşim olmuş artık kolay mı onu yoksaymak. Ben onun kızları sevebilme ihtimalini sevmedim ki. Ben onun benim her daim en yakın arkadaşım olabilme ihtimalini sevdim.

Diyeceğim o ki…

Hani derler ya “seviyorsan git konuş bence” diye. Heh işte aynen öyle lubunya kardeşlerim. En yakın arkadaşınızı gerçekten seviyorsanız gidin konuşun ve lubunya olduğunuzu söyleyin. Ne o çile çeksin ne de siz bunu saklamak için hayatınızı doya doya yaşamaktan mahrum kalın.

Seni seviyorum can arkaşım…

Barbaros Kılçık

Evli barklı, iş güç sahibi. Teknoloji hastası. Fotoğraf çekmeyi sever ama çekilmeyi sevmez. İnsanı sever ama hayvanları daha çok. Paylaşmayı sever; bir kişidense iki kişiyi tercih eder ama iki yüzlüğü hiç sevmez.

1 Yorum

  1. Cambişli Nigar

    Cambişli Nigar

    16 Ekim 2014 at 03:11

    Ay çok şekersin Barbaros!!! Keşke herkesin senin gibi arkadaşı olsa. Hem senin hem de eşcinsel arkadaşının O güzel yürecıklerinizden öptüm ayol.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir