Cadde’nin Adını Değiştirdik Hayırlı Olsun!

Yazan  |  Hiç yorum yok

Şehir Tiyatroları’nın 100. Yılı bu yıl. Kimsenin şaşırdığı ettiği yok. Her alanda olduğu gibi bu alanda da donmuş, uyutulmuş baygınız. Düşünsenize bir sanat kurumu 100 yıldır var ve o bizim. Kimler kimler geldi geçti sahnesinden. Hiç unutmuyorum bir 27 Mart günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeyiz rahmetli Suna Pekuysal geldi en başa oturdu. Zor yürüyordu ama orada olduğu için gözlerinin içi parlıyordu. Az değildi, Dünya Tiyatrolar günüydü o gün. Her anı emek ve terle geçen yıllar, gözünün önünden geçiyordu belli. Belki de ben öyle görmek istiyorum. Belki de rahmetli “şu oyun bitse de evde ayaklarımı uzatsam” diyordu. Neyse, dayanamadım yanına gittim, “Suna Hocam öpücem sizi”dedim. Niye oğlum n’oluyo ayol” dedi. Dayanamadım öpeceğim karşılığını verince kıyamadı bana, şlap şlap öptüm oh dedim.

Ah nerden başlasam, AKP hükümetinin sanata karşı tutumundan mı, belediye de aklına göre repertuvar eleştirenlerden mi, bazı sanatçıların bütün bu koşullar içindeki bıkmışlığının bu işe verdiği zarardan mı ve yine bazı yönetmenlerin saçma sapan rejilerle mahvettikleri eserlerden mi? En iyisi ben hiçbirinden bahsetmeyeyim siz hayal edin.

Şimdide sayın belediye üyeleri lütfetmişler, kongreler caddesi (gümüş caddesi) denen, Lütfü Kırdar’ın, Orduevi’nin ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin olduğu caddeye, Şehir Tiyatrolarının ilk yıllarında, konservatuvarkenki adı olan Darülbedayi ismini vermişler. Ben de dayanamayıp kendilerine bir teşekkür mektubu hemen bu yazının ardından postalayacağım zaten. Üç beş de billboarda da efendim işte yüzüncü yıl, yaşasın İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yazarsınız oh kebap tamamdır.

Çok daha iyisini hakediyoruz. Sadece bunun değil, her şeyin çok daha iyisini…

İhsan

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir