Boşuna Diva Dememişler. Heralde!

Yazan  |  Hiç yorum yok

Kimisi sever kimisi sevmez. Şu bir gerçektir ki Bülent Ersoy’un sesi tartışılmaz bir büyüklüktedir. Türkiye gibi bir ülkede bu kimliğini kabul ettirebilmek bir çok insan için neredeyse imkansızken pembe nüfus kağıdı alabilmek de muhteşem bir başarı örneği. Eğitimine gelince Melahat Pars ve Rıdvan Aytan gibi Üstadlardan özel ders alma şerefine nail olmuş bir insan. Sahneye ilk kez 1970 yılında Üsküdar’da aile gazinosu olarak bilinen Özlem Aile Gazinosunda çıkmış, daha sonra da Fikret Torun tarafından düzenlenen ses yarışmasına katılarak 1000 tl para ödülü almış. İlk 45’liğini 1971 yılında  ‘ Lüzum kalmadı gelişin neye yarar ‘ Saner Plaktan çıkarmıştır. Şimdi bırak cd’yi telefonuna attığımız müziklerimizi dinliyoruz. Aslında teknolojinin gelişmesiyle biraz eskiden olan bazı hissiyatları kaybettiğimizi düşünüyorum ki aynı şekilde keşke gazino kültürü yaşayabilseymiş hala …

Onu bunu bırak da seyircilerin gazıyla İzmir fuarında sen tut göğüslerini aç. Eee tabi hemen bir takım yetkililer devreye girmiş ve N’oluyo ayol demişler. Sonra hooop 8 yıl sahne yasağı. Kaç kişi bilir bilmiyorum ama 1989 yılında Adana konserinde seyirciden gelen ‘Çırpındı Karadeniz’ adlı parçayı okumadığı için kurşunlanarak bir böbreğini kaybetmiştir. Ayrıca Japonyada adamlar üşenmemiş ses laboratuarında test yapmış ve sesini yüzde yüz kusursuz bulmuş ve 1997 yılında ‘Uluslararası Montu Merid Müzik Doktoru ‘ ünvanıyla ödüllendirilmiş. Helal Olsun ! Bir Bülent Ersoy daha gelmez dünyaya özellikle yaptığı müziğin değerini bilmek gerekir. Allah resmen şarkı söylesin diye yaratmış valla. En son yaptığı albüm ne kadar beğenildi tartışılır ama  bugüne kadar yaptığı albümlere bakıldığında sanatçılığına tek kelime laf edilemez. Bu arada muhtemelen en çok N’oluyo ayol diyen isimler arasında kendisi. Bülent Ersoy ayol heralde !

Merve Ket

Besteci, müzisyen Merve Ket mesaj yazmayı sevmez arar konuşur. Asabidir ama bir o kadar da kırılgan. Doğasında sevmek, gezmek, tozmak vardır. Hayatı gerçekten ti'ye alanlardandır.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir