Bir Küçük Öpücük Oscar Wilde İçin

Yazan  |  Hiç yorum yok

İrlandalı yazar Oscar Wilde eşcinsel olduğu için hapis yatmıştı.

Oscar Wilde1800’lerin karışık son yıllarında Paris’de ölen Oscar Wilde’ı, sansasyonel hikayeleriyle tanıyoruz. Evlenmiş ve iki de çocuk babası olmasına rağmen, aşık olduğu hemcinsleri ve birlikte olduğu eskort erkekler dillerde dolanmıştı. Dönemin magazin mecmualarının bir numaralı hedefiydi. “Ahlaksızlık” suçundan hapse düşüp çıktıktan sonra, fakirlik içinde hayata gözlerini yumdu. Ölümünün ardından da karısı Constance ve çocukları Cyrill ve Vyvyan üzerlerindeki utancı temizlemek için Holland soyadını aldılar.

Bugünün LGBT dünyası için hala çok etkili bir isim Oscar Wilde. Neden mi? Günümüzün kaotik ve insan eliyle küçültülmüş dünyası, devlet-birey ilişkileri açısından tam olarak bir çıkmazın içinde. Özgürlük, eşitlik ve başkalarının farkındalığı hala en çok sorgulanan olgular. Nasıl ki günümüz dünyasında geçmişin savaş suçları veya darbeler veya soykırımlar yeniden ele alınıyor ve utanç üstünden gelecek şekillendirilmeye çalışılıyor, işte Oscar Wilde ve diğer aykırılığıyla toplumdan dışlanmış ünlü kişiler üzerinden de, bugünün LGBT ve aklı başında bireyleri haklarını savunma ve yanlışları düzeltme yolunda emin adımlarla ilerliyorlar. 

Öpücük Duvarı

Oscar Wilde - Pere LachaiseFransa’nın en ünlü mezarlığı Pere Lachaise’de küçük bir anıt mezara sahip Oscar Wilde. Dünyanın dört bir yanından hayranları mezarına öpücük izi bırakıyorlar. Sadece gayler ve lezbiyenler değil, heteroseksüel erkekler dahil dudaklarına biraz ruj sürüp bu izi bırakıyor. Küçücük bir dudak izi çok şey anlatıyor olsa gerek. İsyan ediyorlar. İsyan.

Pere Lachaise’de. Çok ünlü isim var. Edit Piaf, Jim Morrison, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya. Zaten mezarlık değil açık hava müzesi sanki. Fransa’nın dünya sanat tarihindeki hakedilmiş unvanına yaraşır bir yer. Ölüm sevimli değil tabi ama gerçek.

Bu Arada

Geçen Şubat ayında Frankfurt’un meşhur Oscar Wilde kitap evine gitmiştim. Üstelik sokak sokak baya aramıştım. Sonunda bulduğumda bir baktım kitapları koliliyorlar 🙂 “N’oluyo Ayol” dedim. “Kimse artık okumuyor” dedi adamcağız. Malumunuz gay kitabevi. Yazık oldu.

Paris Pere Lachaise Fotoğraf Galerisi

Pere Lachaise’de yatan diğer ünlü isimlerin listesi için tıklayınız.

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir