Aşkı Memnu Emmy Adayı

Yazan  |  Hiç yorum yok

Rahmetli Halit Ziya Uşaklıgil. Tam 114 yıl önce 1900 yılında Aşkı Memnu kitap olarak yayınlandıktan sonra, edebiyat çevrelerince hovarda bir yazar olarak eleştirildi. Birçoğuna göre koskoca ciddi Türk Edebiyatçısı böyle magazinsel sabun köpüğü bir romanı nasıl yazardı. Roman demeye de bin şahit lazımdı zaten. Alkışın büyüklüğü başarının ölçütü müdür tartışılır ama, bu hikaye çok sevildi. Bir romansın büyülü dünyasına dair her türlü entrika ve aksiyon içinde vardı çünkü. Nitekim Nebahat Çehre’li, Beren Saatli, Kıvanç Tatlıtuğlu ve Selçuk Yöntemli versiyonu hiç unutulmayacak bir başarıya imza attı.

Aşkı MemnuAşkı Memnu dizisinin sadece kast başarısı değil aynı zamanda prodüksiyon ve metin yazarlığı konusundaki başarısı tartışılmazdı. Toplasan bir buçuk saat sürecek bir eseri 79 bölüm, her bölüm 90 dakikadan bize öyle bir sundular ki soluksuz izledik. Hiç unutmam bazı kafelerde Aşkı Memnu geceleri yapılır toplu izlerdik. Bu senaryo başarısının ardında, aynı zamanlarda Yaprak Dökümü de yazan, sonrasında Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Kurt Seyit ve Şura uyarlamasını yapan Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu var. Bu iki sihirli kadın gerçekten çok iyi diyalog yazıyorlar. Yeter ki ellerine tutacak bir konu verin.

Aşkı Memnu’nun ülke sınırlarını da aştığını biliyoruz. Bizim çektiğimiz versiyonun bir çok ülkede dublajıyla yayınlanmasının yanında, Amerika’da İspanyolca yayın yapan Telemundo televizyonu “Pasion Prohibida” adıyla, ünlü Latin yıldızlardan oluşturduğu bir kast ile çekip, 2013 Ocak ayında yayına soktu. Malumunuz dizi Amerika’da yaşayan Latinler tarafından fena reyting toplayınca Emmy komitesi diziyi Yabancı Dilde Amerika Primetime Yayınları kategorisinde ödüle aday gösterdi.

Neresinden baksanız bu, Halit Ziya Uşaklıgil’in başarısıdır.

Halit Ziya Uşakligil

 

Hayırlı Olsun.

İhsan

Küçük Kuzen İhsan

Ailenin büyük kuzeninden bir yaş küçük olduğu için küçük sayılan, isyan ettiği bir çok konuyu kendine dert edinmiş, hem sanatında hem de hayatında bu yoldan sapmamış sıradan kişilik.

Yorumun mu var?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir